• 0212 924 16 01
    0532 330 64 86
  • Pzt. - Cts. : 08:30 - 22:00
    Pzr : Kapalı
  • Fatih Sanayi Sitesi C-1 A Blok No: 7  Esenyurt / İstanbul
ARACIN ÜZERİNDE BULUNAN CAMIN ÖZELLİĞİNİ BİLMEK HAYAT KURTARIYOR
ARACIN ÜZERİNDE BULUNAN CAMIN ÖZELLİĞİNİ BİLMEK HAYAT KURTARIYOR

Bu yaz yola çıkarken arabanızın camlarını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Amerikan Otomobil Birliği (AAA), arabanızdaki pencerelerin türünü bilmenin hayatınızı kurtarabileceğinisöyleyen yeni bir raporla çıktı.

Bir arabada iki ana cam türü vardır: lamine ve temperli cam.

Temperli cam kırıkları, keskin kenarlardan ciddi yaralanmaları önleme umuduyla küçük, daha az tehlikeli parçalara ayrılır. Lamine cam, bir plastik tabakası ile birleştirilen ve kırılması daha zor olan ve bir kazadaatılımları önlemek için yapılan iki veya daha fazla cam bölmesidir.

PHOTO: The vehicle shown here has laminated glass, which is when two or more panes of glass are joined together by a layer of plastic.

Burada gösterilen araç lamine cama sahiptir, bu da iki veya daha fazla cam bölmesinin bir plastik tabakası ile birleştirildiği zamandır.

Çoğu ön cam lamine camdan yapılmış olsa da, federal düzenlemeler yan pencerelerin lamine veya temperli olmasına izin vermez ve yan ve arka pencerenizde her iki türü de bulabilirsiniz.

Manitoba Üniversitesi'nde fizyolog olan Dr. Gordon Giesbrecht,aşırı kurtarma çalışmalarını inceliyor ve bazı arabaların yan pencerelerinde lamine pencerelerin kullanımının bazı artıları ve bazı eksileri olduğunu söylüyor.

GIESBRECHT GMA'ya verdiği demeçte, "Atılan insan sayısını kesinlikle azaltacaklar." dedi. "Ama sonra sorun şu ki, eğer arabanızda sıkışıp kaldıysanız ve bir camı kırmanız gerekiyorsa, bu çok, çok zor."

"Good Morning America", Iki gözlük arasındaki farkı göstermek için Indiana Eyalet Polisi ile Sargent Chris Lambert ile birlikte çalıştı. İki popüler kurtarma aracı kullandık - resqme ve Lifehammer - ve temperli cam ve lamine camdan yapılmış pencereleri kırmaya çalıştık.

Lambert ABC News'den Will Reeve'e verdiği demeçte, "Bu araçların önemli nedenlerinden biri kendini kurtarmaktır." dedi. "Dağıtmamız gereken efsanelerden biri, bir olay olur olmaz, orada onlara yardım edecek bir polis memuru veya itfaiyeci olacağı efsanesidir."

İlk olarak, temperli camlı bir araba denedik ve ön sürücü yan camında resqme aracını ve ön yolcu camında Lifehammer'ı kullandık. Lambert, her durumda aletin pencerenin alt köşesinde kullanılması gerektiğini söyledi. Her iki aletle de cam, tam da amaçlandığı gibi vurulduğunda anında küçük parçalara bölünerek kolay bir kaçış sağlar.

PHOTO: The resqme tool shown here, along with the results of its use on a tempered window.

Burada gösterilen resqme aracı, temperli bir pencerede kullanım sonuçları ile birlikte.

Lamine cama geçtiğimizde, bu farklı bir hikayeydi -- iki araç da tekrarlanan darbelere rağmen pencereleri kıramadı.

Aletlerin üreticileri, lamine cam üzerinde çalışmayacaklarını ve sadece temperli camda kullanılmak üzere tasarlandıklarını kabul ederler.

Lifehammer daha önce web sitesinde ürününün lamine cam üzerinde çalışmadığını not etmedi, ancak "GMA" ulaştıktan sonra " lamine olmayan araba camını kırdığını" eklediler.

Resqme'nin web sitesi, ürününün "sadece temperli cam üzerinde çalıştığını" söylüyor.

Resqme operasyon koordinatörü Jessica Whitney "GMA"ya verdiği demeçte, "Cihaz sadece temperli ve lamine değil, temperli olarak çalışacak." dedi. "Bu nedenle, her bir pencerenizde ve arabanızda ne tür bir cam olduğunu araştırmak önemlidir, böylece acil bir durumda kaçmak için uygun protokolü bileceksiniz."

Lambert, aracınızın ön yan camlarında lamine cam olsa bile, çoğu zaman arka yolcu ve arka camların bu cihazların çalışacağı temperli cama sahip olduğunu kaydetti.

Uzmanlar, daha bir pencereyi kırmayı denemeden önce kendinizi acil bir durumda bulursanız, emniyet kemerinizi açın ve kaçmak için pencereyi aşağı yuvarlamaya çalışın.

Lambert, bir arabadaki cam türünün hangi arabayı satın alacağınıza karar vermenizi etkilememesi gerektiğini, ancak güvenlik planınızı belirleme şeklinizi etkilemesi gerektiğini söyledi.

Ne tür pencereleriniz olduğunu nereden biliyorsunuz?

Öğrenmek genellikle oldukça basittir.

Araç camınızın köşesinde genellikle camın temperli mi yoksa lamine mi olduğunu belirten bir etiket bulunur. Pencerenin etiketi yoksa, AAA tarafından hazırlanan ve aracın lamine pencerelerle üretilip üretilmediğini belirten bir listeyi kontrol edebilirsiniz. Arabanızda ne olduğunu öğrenmek için üreticinize de ulaşabilirsiniz.

PHOTO: This label on a car window indicates that it is made of laminated glass.

Bir arabanın camındaki bu etiket, lamine camdan yapıldığını gösterir.

Sosyal medyada bizi takip edin.
E-Bülten'e abone olun.