• 0212 924 16 01
  0532 330 64 86
 • Pzt. - Cts. : 08:30 - 22:00
  Pzr : Kapalı
 • Fatih Sanayi Sitesi C-1 A Blok No: 7  Esenyurt / İstanbul
Düz Vites mi Otomatik Vites mi?
Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

 

Otomobil tutkunları arasındaki en önemli tartışma konularından biri, hangi vites çeşidinin daha rahat, iyi, pratik, seri, kısacası daha iyi olduğudur. “Otomatik vites mi, manuel mi daha iyi?”, “Otomatik vitesin düz vitese göre dezavantajları var mı?” ya da “Manuel vites mi otomatik vites mi çok yakar?” gibi sorularla birçok farklı platformda tartışılan bu konu hakkında en doğru bilgileri vermek için iki vites çeşidini karşılaştırdık.

Düz Vites ile Otomatik Vites Arasında Ne Fark Var?
 

Bu iki araç tipi arasındaki tek fark, vites şanzımanının çalışma prensibidir. Düz viteste sürücünün manuel olarak ayarladığı şekilde vites değiştirilirken otomatik viteste araç, hangi vitese geçmesi gerektiğine hız ve motor devri arasında bir bağlantı kurarak kendisi karar verir. Bu küçük fark, yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti, güvenli sürüş, konfor gibi konularda değişikliklere neden olur.

Otomatik-manuel vites karşılaştırmalarını yaparken her iki vites türünün avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra hangi vites türü araba kullanmak, beklentilerinizle örtüşüyorsa onu seçebilirsiniz.

Düz Vites Araba Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
 

duz-vites-arabalarin-avantajlari-nelerdir

Diğer adıyla manuel vitesli araçlar olan düz vitesli arabaların avantajlarından bahsederken aslında otomatik vites araçların dezavantajlarını da konu edinmiş oluyoruz. İşte onlar:

 • Hızlı devir alırlar. Günümüzde gelişen otomatik vites teknolojisi bu açığı büyük ölçüde kapatmış olsa da hâlâ pek çok düz vites araç, vites değişimine daha hızlı uyum sağlayarak daha hızlı devir almakta.
 • Çalışma esnasında ve devir değişiminde daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyan otomatik vitesli arabalara göre düz vitesli araçlar daha az yakarlar. Yani düz vitesli arabalarda yakıt tüketimi daha azdır. Fakat otomatik vitesli araçlardaki gelişen teknoloji ile bu durum artık değişiyor. Hatta günümüzde düz vitese göre daha az yakan otomatik vites araba modelleri bile mevcut.
 • Düz vitesli arabaların şanzıman ve parçaları otomatik vitesli araçlara göre daha ucuzdur. Otomatik şanzımanlı araçlar bozulduğunda oluşan masraf, düz viteslilere göre genellikle çok daha fazla olur.
 • Düz vitesli arabaların aksine otomatik vitesli arabaların arızalanma nedenleri çok çeşitli ve bazen de maliyetli olabilir. Şanzıman yağının eksilmesi, bakımının düzenli yapılmaması, orijinal olmayan yedek parçaların kullanılması gibi birçok neden bulunur.
 • Düz vitesli araçlarda hakimiyet tamamen sürücüdedir. Bu da birçok sürücüye göre gerçek araba kullanma keyfi demektir.

Özetlemek gerekirse düz vitesli araba aldığınızda otomatik vitese göre vites değişimlerinde daha hızlı hareket eder, daha az yakıt harcar, daha ucuza şanzıman ve yedek parça alabilirsiniz. Ayrıca düz vites arabaların, aynı model otomatik vites arabalara göre fiyatları biraz daha uygundur. Tüm bunlara ek olarak her iki vites yapısıyla araç kullanmış bir çok kişinin yorumuna göre düz vites kullanmanın keyfi bir başkadır.

Otomatik Vites Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
 

otomatik-vites-avantajlari-nelerdir

 • Otomatik vitesle çalışan bir aracın en önemli avantajı, trafikte sunduğu konfordur. Vites değişimi ve debriyaj kullanımı olmadan sadece direksiyona ve yola odaklanarak saatlerce yorulmadan trafikte araç kullanmanıza olanak tanır.
 • Debriyaj ve vites değişimine odaklanmak zorunda kalmadığınız için trafiğe, yola, işaretlere ve levhalara çok daha iyi konsantre olabilirsiniz.
 • Araba kullanmaya yeni başlayanların daha hızlı adapte olabildiği bir yapıya sahiptir. Çünkü ilk kez araba kullanan birine debriyaj-fren-gaz üçlüsü ve aracın aldığı devire göre vites değiştirme konusu biraz karmaşık gelebilir. Eğer İstanbul gibi trafiğin çok ağır ilerlediği bir şehirde yaşıyor ve aracınızı daha çok şehir içi kullanım amacıyla almayı düşünüyorsanız otomatik vitesli ikinci el araçlar sizin için en konforlu seçim olacaktır. 
Sosyal medyada bizi takip edin.
E-Bülten'e abone olun.