• 0212 924 16 01
    0532 330 64 86
  • Pzt. - Cts. : 08:30 - 22:00
    Pzr : Kapalı
  • Fatih Sanayi Sitesi C-1 A Blok No: 7  Esenyurt / İstanbul
Camın tarihi
Camın tarihi

CAM TARİHİ

Camın Mısırlılar ve Fenikeliler tarafından İ.Ö. 2. yüzyılda ilk kez üretildiği rivayetinin yanısıra İ.Ö. 3. yüzyılda yapıldığına inanılan ilk cam örnekleri Mezopotamya'da bulunmuştur. Camın ilk olarak nasıl üretildiğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Romanyalı bir tarihçi olan Pliny, Fenikeli denizcilerin camı ilk olarak bulduğuna işaret eder.
Hikayeye göre denizciler, Suriye'nin Prolemais bölgesindeki sahilde bir kamp kurdular ve ateş yakarak kaplarını aynı zamanda yükleri olan soda blokları üzerine koydular.

Ertesi gün uyandıklarında, ateşin sıcaklığından dolayı kum ve sodanın camı oluşturduğunu gördüler. Pliny'nin bu anekdotu belirsiz olabilir fakat cam üretimi için gerekli olan doğru formülü içermektedir.
Doğu Akdeniz bölgesindeki ilk cam bulgularına, Türkiye'nin güneybatı kasabası olan Kaş yakınlarında, İ.Ö. 2000 yılı civarında batmış bir ticaret gemisinin kargo bölümünde rastlanmıştır.

Türkiye'de cam yapma sanatı Selçuklularla beraber başlamış ve İstanbul'un keşfini takiben gelişmiştir. İstanbul ve çevresinde birçok cam atölyesi kurulmuştur. 14. yüzyılın başlarında Çubuklu yakınlarında kurulan Kristal Cam imalathanesinde Çeşm-i Bülbül adı verilen bir cam çeşidi yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de çağdaş anlamda ilk cam fabrikası 1934 yılında Paşabahçe'de kurulmuştur. — Arslantürk Oto Cam & Aksesuar'da.

Sosyal medyada bizi takip edin.
E-Bülten'e abone olun.